لطفا کمی صبر کنید ...
آیا نور لامپ LED برای مطالعه خوب است؟

آیا نور لامپ LED برای مطالعه خوب است؟

نور مصنوعی یکی از جنبه های اساسی جامعه مدرن است و انواع لامپ LED به سرعت در حال تبدیل شدن به محبوبیت جهانی هستند. آنها نه تنها عمر طولانی تری نسبت به لامپ های سنتی دارند، بلکه از نظر مصرف انرژی نیز بهینه تر هستند. هنگام انتخاب چراغ های جدید برای خانه یا محل کار خود، تمرکز بر روی این نکات مثبت آسان است، اما در مورد معایب لامپ LED چطور؟


نور مصنوعی یکی از جنبه های اساسی جامعه مدرن است و انواع لامپ LED به سرعت در حال تبدیل شدن به محبوبیت جهانی هستند. آنها نه تنها عمر طولانی تری نسبت به لامپ های سنتی دارند، بلکه از نظر مصرف انرژی نیز بهینه تر هستند. هنگام انتخاب چراغ های جدید برای خانه یا محل کار خود، تمرکز بر روی این نکات مثبت آسان است، اما در مورد معایب لامپ LED چطور؟

آیا  لامپ LED برای مطالعه مناسب و راحت هستند؟

انواع  لامپ LED یک منبع نور جهت دار هستند، به این معنی که نور را در جهت مشخصی ساطع می کنند. در نتیجه، LED ها چراغ های مطالعه عالی می سازند. با این حال، مهم است که به دمای رنگ و روشنایی LED های خود توجه کنید، زیرا انتخاب نور اشتباه می تواند باعث خستگی چشم شود و بر چرخه خواب شما تأثیر بگذارد. بازار ال ای دی با صدها نوع ال ای دی اشباع شده است و هر کدام برای شرایط متفاوتی مناسب تر است. در این مقاله به شرح موارد زیر خواهم پرداخت:

تفاوت بین LED های سفید و زرد
تاثیر LED ها بر سلامتی
چرا انواع  لامپ LED ممکن است باعث سردرد شوند؟
نحوه انتخاب چراغ مطالعه مناسب
رنگ سفید در مقابل زرد: کدام نور برای مطالعه بهتر است؟

بیشتر مردم تاثیر دمای رنگ لامپ ها را نادیده می گیرند. شاید حتی یک لامپ را بر اساس رنگ مورد علاقه خود انتخاب کرده باشید، نه اینکه چقدر برای هدف مورد نظر مناسب است؟ اما وقتی نوبت به خواندن می رسد، دمای رنگ تفاوت را ایجاد می کند. دمای رنگ یک لامپ با درجه کلوین (K) اندازه گیری می شود که از 1000 تا 10000 کلوین متغیر است. درجه بندی پایین کلوین نشان می دهد که ظاهر نور گرم خواهد بود و لامپ طول موج های قرمز از خود ساطع می کند. امتیاز کلوین بالا، در حالی که، نشان می دهد که ظاهر نور سرد خواهد بود و لامپ طول موج های آبی می دهد.

با این حال، رنگی که با چشم غیرمسلح دیده می شود لزوماً نشان دهنده رتبه کلوین نیست. وقتی صحبت از LED های سفید به میان می آید، نور سفیدتر است. غلظت طول موج های آبی بیشتر است. این به این دلیل است که انواع  لامپ LED با استفاده از مخلوطی از نور آبی و فسفر زرد نور سفید ایجاد می کنند. این مهم است زیرا ثابت شده است که طول موج های آبی تولید ملاتونین، هورمونی که چرخه خواب را تنظیم می کند، سرکوب می کند. در نهایت این بدان معنی است که مطالعه با نور سفید هنگام خواب می تواند هوشیاری را افزایش دهد و خواب را تا 3 ساعت به تاخیر بیندازد. نتیجه این افزایش هوشیاری این است که اگر برای کار یا مطالعه مطالعه می کنید، LED های سفید عالی هستند. طول موج های آبی به حافظه، عملکرد شناختی و بهبود خلق و خو کمک می کنند. از این رو ال ای دی های سفید رنگ برای دفاتر، مطالعات و مناطقی که وظیفه گرا هستند خانه شما ایده آل هستند.

برعکس، LED های زرد اثر معکوس دارند. طبیعت محیطی نورهای زرد باعث می شود ذهن احساس گرما و آرامش کند. این تأثیر آرامش بخش دارد و در دوره های طولانی تمرکز را کاهش می دهد و باعث خستگی می شود. به‌عنوان راه‌حلی که فشار کمتری دارد، چراغ‌های زرد ترجیح داده می‌شوند که برای آرامش مطالعه می‌کنید. نصب ال ای دی های گرم و زرد رنگ در اتاق خواب و اتاق نشیمن می تواند به شما کمک کند تا در عصرها آرامش داشته باشید.

آیا  لامپ LED برای چشم ها بی خطر هستند؟

در گذشته، مصرف کنندگان بین لامپ های رشته ای نارنجی و لامپ های فلورسنت با رنگ سبز یکی را انتخاب می کردند. بنابراین، معرفی لامپ LED آبی رنگ یک نوآوری مورد استقبال بود. اما در صورت وجود، پیامدهای طول موج آبی برای سلامتی چیست؟ این تحقیق نشان داد که "قرار گرفتن در معرض نور شدید و قدرتمند LED عکس سمی است و می تواند منجر به از دست دادن غیرقابل برگشت سلول های شبکیه و کاهش وضوح بینایی شود."

این موضوع به این دلیل است که طول موج‌های آبی کوتاه و انرژی بالایی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به چشم تا شبکیه نفوذ کنند. بنابراین، قرار گرفتن طولانی مدت یا مداوم در معرض LED های آبی رنگ می تواند منجر به دژنراسیون ماکولا (AMD)، خستگی چشم و آب مروارید شود. این خطرات در مورد کودکان و نوجوانان بیشتر می شود، زیرا لنزهای کریستالی آنها به طور کامل شکل نگرفته است و آنها را به ویژه آسیب پذیر می کند. علاوه بر این، طول موج‌های آبی نیز در ریتم شبانه‌روزی اختلال ایجاد می‌کنند، زیرا تولید ملاتونین را سرکوب می‌کنند. قطع کردن ریتم شبانه روزی می تواند اختلالات متابولیک مانند دیابت و همچنین بیماری های قلبی عروقی و برخی از انواع سرطان را تشدید کند.

آیا لامپ LED می تواند باعث سردرد شود؟

لامپ‌های ال‌ای‌دی مانند CFLها به طور مداوم با سرعت بسیار بالایی سوسو می‌زنند. این به این دلیل است که LED ها فقط می توانند به طور کامل روشن یا کاملاً خاموش شوند، بنابراین در تنظیمات کم نور کار نمی کنند. حتی اگر سوسو زدن ممکن است همیشه قابل مشاهده نباشد، چشمان ما متوجه سوسو زدن ها می شوند و سعی می کنند مردمک هایمان را طوری تنظیم کنند که به سرعت ادامه دهند. دانشمند آرنولد ویلکینز می گوید: "لامپ های LED صدها بار در ثانیه روشن و خاموش می شوند که می تواند منجر به علائم اختلال حرکت چشم، دوبینی، سردرد، سرگیجه و احساس ناخوشی شود."

این سوسو زدن گاهی اوقات الکتریسیته کثیف نامیده می شود و به ویژه در لامپ های LED ارزان قیمت رایج است. با اتصالات ارزان قیمت، برای کمک به تثبیت و کاهش سوسو زدن، که منجر به سردرد و عوارض بینایی بیشتر می شود، دقت لازم صورت نمی گیرد. اگرچه اکنون استانداردهایی وجود دارد که میزان سوسو زدن قابل قبول را کنترل می کند. افرادی که از حساسیت به نور رنج می برند، بیشتر تحت تأثیر الکتریسیته کثیف قرار می گیرند که به آن فتوفوبیا نیز می گویند. فوتوفوبیا یک بیماری عصبی است که به نحوه ارتباط چشم و مغز با یکدیگر مربوط می شود. در حالی که اکثر مردم می توانند سوسو زدن LED ها را تحمل کنند، افرادی که از فتوفوبیا رنج می برند، خستگی چشم، ناراحتی، سردرد، میگرن، چشمک زدن یا چشمک زدن بیش از حد، سوزش یا آبریزش چشم، سرگیجه، سرگیجه و التهاب (TheraSpecs) را تجربه خواهند کرد.

چگونه یک نور مناسب برای مطالعه انتخاب کنیم؟

با تمام این اطلاعات، کار انتخاب یک چراغ مطالعه جدید ممکن است دلهره آور به نظر برسد. اما نترسید، زیرا من یک چک لیست مفید تهیه کرده ام.

دمای نور: اگر برای اهداف لذت بردن یا آرامش مطالعه می کنید، نور زرد را انتخاب کنید. اگر برای اهداف مطالعه یا کار مطالعه می کنید، نور سفید را انتخاب کنید.
شدت نور: لامپ بیش از حد کدر باعث خستگی چشم می شود، زیرا برای تمرکز روی کلماتی که می خوانید مشکل دارید. برعکس، لامپی که خیلی روشن است خیلی خشن خواهد بود که می تواند تمرکز را مختل کند. برای مطالعه، من لامپ هایی را توصیه می کنم که حدود 450 لومن هستند. این معادل 50 وات است.
موقعیت نور: چشمان ما زمانی که در معرض لایه‌های نور قرار می‌گیرند راحت‌تر هستند تا یک منبع خشن. علاوه بر نورپردازی عمومی، هنگام مطالعه باید از نور متمرکزتری استفاده کنید. این لامپ باید نزدیک باشد، شاید روی میز کنار تخت، و باید قابل تنظیم باشد.
توزیع نور: اکثر LED ها جهت دار هستند، به این معنی که نور را در یک جهت خاص ساطع می کنند. این اجازه می دهد تا نور به دقت بر روی کتاب شما بدون ایجاد مزاحمت برای کسی دیگر پخش شود.
حساسیت به نور: اگر از حساسیت به نور رنج می برید، باید از ال ای دی های ارگانیک استفاده کنید. OLED ها با استفاده از 6 لایه نور تولید می کنند و با این نوع نور نسبت به ال ای دی های معمولی از سردرد و میگرن می کاهند.

کلمات پایانی
تخمین زده می شود که LED ها تا پایان سال 2025 تقریباً نیمی از کل فروش لومن را تشکیل دهند. اما منصفانه است که بگوییم از قرار گرفتن بیش از حد در معرض LED ها باید اجتناب شود. در حالی که ال ای دی ها چراغ های خواندن عالی می سازند، طول موج های آبی که از خود ساطع می کنند می تواند پیامدهای دلهره آور سلامتی داشته باشد. انسان ها هر روز طول موج های آبی را از خورشید تجربه می کنند. اما بر خلاف لامپ‌های LED و دستگاه‌های دارای نور پس‌زمینه، افراد به ندرت مدت زمان طولانی را مستقیماً به آن نگاه می‌کنند. آیا هنگام مطالعه نورهای رنگی گرم را ترجیح می دهید یا سرد؟ من علاقه مندم ببینم آیا شما با یافته های این مقاله موافقید یا مخالف.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر