لطفا کمی صبر کنید ...
ریسه نوری هفت رنگ و انواع آن

ریسه نوری هفت رنگ و انواع آن

 ریسه های نوری ساده و هفت رنگ به منظور تزیین و نورپردازی مورد استفاده قرار می گیرد. این ریسه ها از نوار ها یا شلنگ هایی با طول بالا تشکیل شده که درون آنها چیپ های کوچک ال ای دی (LED) و یا اس ام دی (SMD) در فواصل مشخص کار گذاشته شده است. این نوارهای نوری باریک و بلند هستند و می توانند به صورت مخفی در مکان هایی نظیر زیر یا درون سقف کاذب، زیر کابینت ها، روشنایی پله ها و سکو ها به کار گرفته شوند. ریسه نوری هفت رنگ با ایجاد یک نورپردازی غیر مستقیم فضایی زیبا و دلنشین پدید می آورد. ریسه نوری هفت رنگ؛


 ریسه های نوری ساده و هفت رنگ به منظور تزیین و نورپردازی مورد استفاده قرار می گیرد. این ریسه ها از نوار ها یا شلنگ هایی با طول بالا تشکیل شده که درون آنها چیپ های کوچک ال ای دی (LED) و یا اس ام دی (SMD) در فواصل مشخص کار گذاشته شده است. این نوارهای نوری باریک و بلند هستند و می توانند به صورت مخفی در مکان هایی نظیر زیر یا درون سقف کاذب، زیر کابینت ها، روشنایی پله ها و سکو ها به کار گرفته شوند. ریسه نوری هفت رنگ با ایجاد یک نورپردازی غیر مستقیم فضایی زیبا و دلنشین پدید می آورد.
ریسه نوری هفت رنگ؛ خود به چند مدل مختلف تقسیم می شود، می توان یک نورپردازی غیر مستقیم، ملایم و با رنگ دلخواه را ایجاد نمود. ریسه های شلنگی هفت رنگ به ۵ مدل تقسیم بندی می شوند. ریسه نوری معمولی، ریشه شلنگی ال ای دی، ریسه نوری فلکسی، ریسه نوری نئون فلکسی، ریسه نوری اس ام دی. در ادامه پیرامون هر کدام از این انواع به صورت مختصر توضیحاتی ارائه می شود.

ریسه نوری معمولی
این نوع ریسه نوری هفت رنگ یکی از قدیمی ترین انواع ریسه های شلنگی محسوب می شود. روشنایی این ریسه ها شبیه به لامپ های رشته ای است و بنابراین مصرف برق بالایی دارند، همچنین گرمای زیادی را نیز تولید می کنند. ویژگی مهم این ریسه های شلنگی معمولی آن است که شلنگ مورد استفاده رنگی است و لامپ ها نقشی در تولید رنگ ندارند. به عبارت دیگر نور لامپ ها پس از برخورد و عبور از شلنگ رنگی، نور رنگی را تولید می نمایند.

ریشه نوری ال ای دی
در این ریسه ها همانطور که از اسم شان پیداست، از لامپ ال ای دی برای روشنایی استفاده می گردد. درباره میزان مصرف برق این ریسه ها می توان گفت که مصرف پایین تری نسبت به ریسه نوری معمولی دارند و میزان گرمای کمتری را هم به نسبت نوع معمولی ایجاد می نمایند. در ریشه شلنگی ال ای دی بر خلاف نوع معمولی آن، نور های رنگی به سبب وجود لامپ های رنگی است و بنابراین دارای شلنگ های بی رنگ هستند. نکته آخر درباره ریسه های نوری ال ای دی موضوع ریموت کنترل است. این ریسه ها فاقد ریموت هستند و کنترل روشنی و خاموشی آنها با دست انجام می گیرد.

ریسه نوری فلکسی

شاید بتوان عامل اصلی تمایز بین ریسه نوری فلکسی با ریسه های دیگر را نور یکدست آن دانست. در ریسه های دیگر نور تولید شده از ریسه به شکل نقطه نقطه است. در ریسه نوری فلکسی این نور به صورت کاملا یکدست مشاهده می شود. این موضوع موجب زیباتر شدن نورپردازی شده و کاربرد این ریسه نوری را بیشتر می کند. از ریسه نوری فلکسی در نمای ساختمان ها استفاده می شود.

ریسه نوری نئون فلکسی
گران ترین نوع ریسه نوری هفت رنگ از نوع شلنگی، ریسه نوری نئون فلکسی است. این ریسه ها نیز در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند، نوری یکدست و یکسان ایجاد می کنند و همین موضوع سبب شده تا در ساخت تابلوهایی که حروف نوری بر روی آنها نوشته می شود، استفاده گردند. در تابلوهای سر در مغازه ها و فروشگاه ها از این ریسه ها استفاده می شود.
از ریسه نوری نئون فلکسی می توان در روشنایی داخل و خارج خانه، زیر پنجره ها، روی ستون ها، پله ها و راه رو ها استفاده نمود. همچنین از این ریسه ها در ساخت دکور برنامه های تلویزیونی به وفور استفاده می شود. کاربرد دیگر این ریسه ها در هتل ها، رستوران ها، فروشگاه ها، تابلوهای تبلیغاتی و روشنایی مسیر های عبور است.

ریسه نوری اس ام دی
در تولید این ریسه های نوری از لامپ های اس ام دی استفاده می شود. مصرف برق در ریسه های نوری اس ام دی بسیار پایین است و حتی در مقایسه با لامپ های ال دی ای مصرف کمتری دارند. ریشه شلنگی اس ام دی دارای ریموت کنترل برای روشن و خاموش کردن از راه دور است که این خود مزیت خوبی برای آن به شمار می رود. ریسه نوری اس ام دی در دو نوع ساده و هفت رنگ تولید می شود، که از ریموت برای تغییر رنگ ریسه هم می توان استفاده نمود.

ریسه نواری هفت رنگ: ریسه های نواری بر خلاف ریسه های شلنگی که قطر بیشتری دارند، در نوار های باریکی ساخته می شوند. طول این ریسه ها به میزان ۵ و ۱۰ متر تولید و به فروش می رسد، اما قابل برش و جداسازی به اندازه های کوچک تر نیز هستند. ریسه نواری هفت رنگ در دو نوع اس ام دی و ال ای دی وجود دارد که از نوع اس ام دی آن در سقف خانه و به عنوان نور مخفی در گچ بری ها و سقف کاذب استفاده می گردد.

ریسه ال ای دی نواری RGB
شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که مفهوم کلمه RGB در ریسه نواری ال ای دی چیست؟ پاسخ این سوال ساده است. ریسه RGB همان معنی ریسه چند رنگ را دارد. در واقع آر جی بی یک نوع متد یا مدل رنگی است که در آن، تمام رنگ های دیگر تنها از سه رنگ قرمز (Red) سبز (Green) و آبی (Blue) تشکیل می شوند. در ریسه ال ای دی نواری RGB بر روی هر چیپ ال ای دی سه دیود نصب می شود، یعنی یک دیود جداگانه برای هر رنگ. به این ترتیب هر رنگ به کانال مخصوص خود وصل می شود و در هنگام استفاده، ترکیبی از رنگ ها ایجاد می گردد.

در ریسه های ال ای دی نواری RGB ریموت دار، کار ترکیب، تغییر رنگ و یا انتخاب رنگ دلخواه با کمک ریموت کنترل انجام می گیرد. همچنین ریموت کنترل کار تنظیم سرعت تغییر رنگ را نیز انجام می دهد. برای مثال اگر می خواهید تغییر رنگ ریسه نوری تان آرام، سریع و یا اکولیزر باشد، با کمک کنترل و از راه دور قادر به انجام این کار خواهید بود. این ریسه ها به دلیل قرار گرفتن در یک روکش پلاستیکی، ضد آب هستند و می توان از آنها در محیط های مرطوب (مثلا داخل آکواریوم) نیز استفاده نمود. 

مزایای استفاده از ریسه نوری هفت رنگ
از مزایای این ریسه های نوری می توان به موارد پیش رو اشاره کرد: تزیین و نورپردازی مناسب محیط، مصرف انرژی پایین، کاربرد چند منظوره، تنوع رنگ بالا برای ایجاد نورپردازی های متنوع، قابلیت انعطاف پذیری بالا و برش مناسب، نصب ساده و آسان، طول عمر بالا، و توزیع مناسب نور در محیطی که از ریسه در آن استفاده شده است.
 


نظرات کاربران
ارسال نظر